Последњи поздрав за тетка Дану

1856
Дана, млада партизанка 1942.
Дана, млада партизанка 1942.

Године 2015. председник Русије, Владимир Путин, одликовао је Дану Милосављевић медаљом поводом 75 година од победе над фашизмом. Ова посебна Ужичанка носилац је и бројних југословенских одликовања. Орденом народног хероја Југославије одликована је јула 1953. године. Саборци су је описивали као жену изванредне храбрости. У борбама за Ливно, децембра 1942. била је тешко рањена, али се брзо опоравила и вратила у борбу. Учествовала је у биткама на Купресу, у Јајцу, Вакуфу, Бугојну, на Сутјесци. У току НОР-а била је борац Прве и Друге пролетерске бригаде.

Тетка Дана, рођена сестра ужичког завичајног писца Александра Лала Милосвљевића, је била заиста посебна Ужичанка. Рођена је у Биоски 1925. Са 16 година, 1941, постала је члан СКОЈ и водила једну омладинску групу у Ужицу у припреми устанка у ужичком крају. По стварању Ужичке републике, прве ослобођене територије у поробљеној Европи, почела је да ради у Ужичкој партизанској болници, а потом одлази у Трећу чету Ужичког партизанског одреда. После битке на Кадињачи, са главнином партизанских снага, повукла се према Рудом. Стално је тежила да буде борац. Остало је записано да је у битци код Рогатице, 1942, сама заробила пушку и одлучила да више не буде болничарка, него борац. Њену жељу у чети батаљона нису схватили озбиљно. Дана је решила да се обрати директно Титу. Када је кренула у Врховни штаб, срела је Сретена Жујовића, члана Врховног штаба, коме је рекла зашто тражи Тита. Тада је он позвао њеног команданта и он је дозволио да буде борац.

Дана са саборцима у Пљевљима 1943.
Дана са саборцима у Пљевљима 1943.

После борбе у Купресу 1. маја 1942, Дана је постала прво борац Прве, а затим Друге пролетерске бригаде. Постала је позната по храбрости, не само као борац и бомбаш, већ и као пушкомитраљезац. Када је постављена за десетара, поједини су са подозрењем гледали што им је командант млада девојка из Ужица. У првом јуришу на бункере, она је показала велику храброст, али и умешност у командовању, што јој је донело поштовање.

Децембра 1942. четврти (Ужички) батаљон налазио се у селу Љубићу у припреми за напад на Ливно. Усташе су изненадиле батаљон. Међу 17 рањених бораца, била је и Дана Милосављевић, коју су саборци изнели из борбе и са осталим рањеницима транспортовали у болницу у Гламоч. Кад је оздравила вратила се поново у батаљон Друге пролетерске бригаде. Године 1943. произведена је у чин поручника, када су уведени први чинови. У борби приликом преласка реке Ибар, њена јединица је остала одсечена од команде. Дана, знајући да у јединици има нових неискусних бораца, што може да утиче на исход борбе, сама је пошла на бункер уништила га и заробила митраљез. За њом су тада незадрживо у јуриш пошли остали борци.

Народни херој Даница Милосављевић 2015 године (фото „Новости“)
Народни херој Даница Милосављевић 2015 године (фото „Новости“)

Демобилисана је 1946. Вратила се у Ужице, где је била секретар ГК СКЈ за ужичку општину. Почетком 1948. прешла је у Београд и наставила студије на Београдском униварзитету. Бавила се политичким радом. За народног хероја је проглашена 6. јула 1953. године.

Умрла је фебруара 2018. у Београду. Остала је доследна идејама за које се борила.