Април 1961. године

1285
Плаката за филм "Оловка пише срцем"
Плаката за филм “Оловка пише срцем”

У биоскопу “Златибор” приказивани су: “Млади Лавови”, “Не заборави ме”, “Последња обала” “Сломљена звезда”, “Конак”, “Изгубљена оловка”, филм који је снимљен са само три професионална глумца, све остале улоге су припале деци испод Романије. У Дому ЈНА: “Херкулес и краљица Лидије”, после овог филма глумци Стив Ривс и Силвија Кошћина су у Т. Ужицу остварили посебну популарност, “Отета срећа”, “Слепи путник”, “Музика у ноћи”, “Виши Принцип”.

Плахата за филм о Херкулесу
Плахата за филм о Херкулесу

У Дому је одржана свечаност поводом првог априла дана Омладинских радних бригада. Пред пуном салом у којој су већином били млади учесници радних акција, говорио је Мирослав Дидановић, секретар средског комитета омладине. Такође, поводом свечаног испраћаја штафете, одржана је приредба “Млади певају пролећу”. Програм је почео наступом вокалног квартета “Јуниор” из Скопља, кога су сачињавали ученици четвртог разреда гимназије. Из словеначког места Руша представили су женски дует, мушки трио и групу гитариста. Из Хрватске су била два студенска ансабла, квартет “Сонор” и 4+2 и извели су неколико забавних мелодија. Женски дует из Сарајева је певао македонске народне песме. Из Београда је био студентски Квартет “80” који је извео две забавне мелодије и дует ученица “Љубазност” које су певале народне песме. Иванка и Мира, дует из Суботице, извеле су песму која је претходне године победила у емисији Радио Београда “Тражимо највеселији град”. Насупили су студентски квинтет “Шмит” из Новог Сада, дует малених сестара, Драгице и Гордане из Славонског Брода и квартет младића из Толмина који се звао “Еф-YУ”. Мешовити трио из Чачка извео је песме са јужних мора, Квинтет ученица Учитељске школе из Осијека две забавне мелодије. Конферансу је водио репортер РТБ Јован Алексић. Када су биле у питању манифестације везане за штафету паре су долазиле са свих страна.

Тада популарни водитељ Јован Алексић
Тада популарни водитељ Јован Алексић

Ученици Учитељске школе су направили двоје фото новине. Прве о културно забавном животу на почетку школске године, друге о учествовању ученика на радним акцијама.

Учесеници Економске школе су извели комедију Момчила Настасијевића “Вечити зетови”. Најуспеашнији на сцени су били Љубомир Лазић, Мирко Лазаревић, Добрила Јефтић, Момчило Петровић. Глума, костими и декор су били на завидном нивоу, чему је допринео редитељ Томислав Крстић, члан ужичког позоришта.

Новосаграђена “Кула” на Тргу је добила станаре у 25 двособних и трособних станова и 8 гарсоњера, тако је почео у њој живот овог марта 1961. године.

Тек изграђена "Кула"
Тек изграђена “Кула”

Завршена су три курса за угоститеље, тако да је Ужице добило већи број квалификованих угоститељских радника. Тржишна инспекција је добила око 80 пријава. Како су рекли, највише преступа чине приватне знатлије који “остварују огромне приходе, избегавајући да плаћају обавезе друштвеној заједници”. Други су радне организације које су покушале да дигну цене својих услуга. За директора фабрике кожа “Партизанка” у Врелима постављен је Митар Марић.

Објављени су проблеми становника Крчагова. Станари у новим насељима нису имали уопште пута, улице нису имале имена. Делови су се звали Стара и Нова колонија, Бараке, Официрско насеље, зато је често долази до збрке приликом предаја писама и пакета. Улице се не перу јер нико неће да плати, јавна расвета на споредним улицама не постоји. Становници Барака, њих 30 породица, немају пара да се прикључе на градску водоводну мрежу. Предложено је да “Први партизан” обрати више пажње на проблеме Крчагова, јер је већина становника радила у овој фабрици.

У Ужицу је звршено је снимање филмова “Стрма улица” и “У тим данима”. Оба филма су тематски говорила о револуцији. Први о дечацима једне улице на Ракијском пијацу и о Жељу Ђурићу, који је режирао Света Павловић. Филм “Тим данима” који говори о фабрици оружја” је режирао Сава Мрмак.

У Ужицу је ПТТ централа имала 400 телефонских бројева. Монтирана је централа са још 1000 бројева која је у то време могла да задовољити потребе града. Иначе, тада је било 200 молби грађана за увођење телефона.

8. априла у 10. сати испред ужичког музеја је кренула штафета младости. То је било повод да се одржи митинг који је отворио преседник општинског комитетета омладине Михајло Ребић и прочитао телеграм Титу. Затим је говорио Перо Ђоковић, члан преседништва Централног комитета омладине, па Рајко Јечменица. Сви говорници су се сећали револуције и НОБ-а, а телеграм је између хвалоспева садржао је и честитку за његов 69 рођендан. Телеграм је Тито добио у Тунису. Присуствовало је око 15 000 грађана Ужица, који су потпуно закрчили раскрсницу и главну улицу на Липи.

Милош Брочић на приредби са својим талентованим основцима
Милош Брочић на приредби са својим талентованим основцима

У “Вестима” је писало:
”Деле нас само две године од рушења старог и подизања импозантног Трга партизана у Титовом Ужицу. Многи путници са напором су се присећали где је некад био “Универзал”, где Средски суд, где уџерице и мали дућани који су сачињавали Трг. На њиховом месту никле су нови, модерни објекти, који су тих дана добијали коначну физиономију. Још је имало пуно посла, али се радило ужурбано. Плато се поплочавао, засађивано је цвеће и друго зеленило, припремало се асвалтирање улица, довршавале су се фасаде…

Међу Ужичанима пролазницима често се чула сумња да ће Трг бити готов на време. Најчешће је то бојазан добронамерних људи, којима се чини да посао споро одмиче. Али има и неозбиљних гласова – да “кула” тоне, да се искривила итд. Ужице до тада није имало Друштво инжињера и техничара ДИТ. 16 априла је одржана оснивачка скупштина. После тога су одмах основали удружење и геодетски инжињери и техничари.

Слобода је изгубила од ФК Ћуприје са 3:2. Али зато су ужички рукометаши освојили прво место у јесењем западно моравском купу.

Ученици Основне школе „Душан Јерковић“ одржали су још један концерт овога пута забавне музике. И овога пута их је припремио наставник Милош Броћић. Граски моралисти су коментарисали “Било је песама које нису примарне њиховом узрасту”.