Фебруар 1961. године

1001

У ужичким бископима су играли филмови у “Златибору”: “Пукотина раја”, “Мачка на врућем лименом крову”, “Беле дивљине”, “Зашто долазиш касно”, “Недовршена прича”, “Девојке без адресе”, “Неверице”; у Дому ЈНА: “Закон је закон”, “Црвени балон”, “Хамлет”, “Последњи повратак”, “Сведок оптужбе” “Девојке и мушкарци”, “Михаил Строгов”.

У то време један од најпознатијих филмова приказивао се у новом биоскопу "Партизан"
У то време један од најпознатијих филмова приказивао се у новом биоскопу “Партизан”

У позоришту је изведена премијера комада “Мандрагола”, редитељ је био Душан Станојевић. Играли су Томислав Крстић, Будимир Пешић, Душан Станојевић, Милојко Топаловић, Љиљана Љубичић, Љубица Крстић, Владимир Петровић, Живорад Митровић, Десанка Анонвић. Сценографију је направио Бранко Ковачевић, а костиме Добринка Дрндаревић.

Војна музика Дома армије је 8. фебруара изненадила Ужичане концертом под насловом “Вече Росинијевих увертира”. Диригент Росе Пауновски пре сваке тачке упознао је публику са садржином дела. Концерт није напунио салу Дому ЈНА, иако су улазнице биле бесплатне. У сали Дома ЈНА одржано је и вече хумора, забавних и народних мелодија. Учествовали су чланови Радио Новога Сада: хумориста Рудолф Рајтер, певачица Драгослава Генчић, Јелена Чамовска Косанчић, Милан Париповић и оркестар Мише Воиновића.

Ужички војни музичари су често својим квалитетом изненађивали суграђане
Ужички војни музичари су често својим квалитетом изненађивали суграђане

Због много проблема 1. фебруара је отворено саветовалиште за алкохоличаре у здравственој станици у улици Д. Вишића, радило је средом од 16 до 19 часова. Пацијенте су примали два лекара који су се специјализовали за лечење алкохоличара.

У “Соколани” 5. фебруара одржано је прво, екипно првенство града у стоном тенису. Организација је била беспрекорна, на такмичењу су учествовали екипа просветних радника под именом “Учитељац”, гарнизон “ЈНА”, екипа инжењера, екипа лекара, Техничке школе, “24 септембра”, Ваљаонице бакра, “Младог радника”, “Цвете Дабић”, друга екипа просветних радника. ДТВ “Партизан” је имао две екипе. У финалу су играли “Учитељац” и “Партизан I”, победили су просветни радници а последњи су били “Лекари”. Од појединаца на такмичењу су сами играчи одредили ранг листу учесника:

1. Милан Јовичић
2. Миодраг Глушчевић
3. Вова Прохоров
4. Иван Милутиновић
5. Драгољуб Ђокић
6. Слободан Радојчић
7. Видоје Дамијановић
8. Драгош Цицварић
9. Србољуб Николић
10. Драгиша Ђоковић
11. Зоран Радивојевић
12. Миломир Церовић
13. Андреј Тојанац
14. Миломир Тодоровић
15. Радојко Урошевић
16. Михајло Кљајић
17. Миломир Зјајић
18. Филман Ђоковић
19. Душан Кнежевић
20. Рако Никитовић
21. Јован Василић
22. Станоје Средић
23. Ратомир Гудурић
24. Михајло Ђајић
25. Вукашин Богдановић

Тада је ШК “Слобода” добило велико појачање приступањем мајсторског кандидата Милана Јовичића који је дошао из ваљевског шаховског клуба, а иначе је завршио основну школу у Ужицу.

Подигнута је нова, монтажна зграда, управна зграда “Магнезита” на Липи, преко пута куће Ђерића, оне куће где је Димитрије Туцовић живео и радио.

Те 1961. у Ужицу је "пинг понг" био један од најпопуларнијих спортова
Те 1961. у Ужицу је “пинг понг” био један од најпопуларнијих спортова

У “Вестима” се појавио текст: “Могло би с рећи да данас готово нема куће у граду која нема неку техничку направу, нарочито неки технички апарат за доматинство. То је позитиван знак пораста животног стандарда и њиховог све већег саживљења са савременим животом”.

Отворен је први индустријски погон на Златибору, погон “Пластике”, тачније у Чајтини. Био је смештен на самом крају варошице у неугледној просторији у којој ради 11 радника. Производили су неколико ситнијих елемената за производњу телевизијских антена.

На Доварју се догодила саобраћајна несрећа, у којој није било жртава. Сударила су се теретна кола предузећа “Ратко Митровић” са путничким колима Завода за социјално осигурање. До несреће је дошло кривицом шофера.

У Ужицу је организована вакцинација против дечије парализе. Сејбиновом вакцином типа 1, 2. и 3. Вакцинисано је 6000 ђака и око 4000 предшколске деце. Вакцинисање је трајало шест недеља.

ГП “Златибор“ на Росуљама је подигло стамбену зграду са 12 станова. Предвиђају да на Царини подигну један павиљон са 40 станова.

Књижара "Победа" тог фебруара 1962. увела је нон-стоп радно време
Књижара “Победа” тог фебруара 1962. увела је нон-стоп радно време

Почетком овога месеца у Чајетини је отворен Омладински клуб. “Поред слушања радија, омладини је на располагању штампа и шах гарнитуре. У њему су старији грађани имали прилике да виде неколико приреби и да чују усмене новине. Преседник омладине Чајтине Јеремија Џумбић је рекао: “У клубу ћемо отворити бифе са безалкохолним пићима на принципу самоуслуге. Предвиђа се гостовање више сеоских културно уметничких друштава. Једну овакву приредбу дао је актив омладине Чајтина на којој је присуствовало 800 грађана”.

Књижара Победа је увела – нон стоп радно време, од 13. фебруара је почела да ради и од 13 до 20 часова.

Ужичке занатлије су изабрале делегате за скупштину среске занатске коморе.

У Крчагову се градило модерно стрелиште, његова изградња је коштала око 5 милиона динара. Поводом прославе 20-годишњице устанка овом стрелишту ће се одржати такмичење најбољих стрелаца Југославије.

Основано је ново спорско друштво СД “Севојно”, које је требало да окупи окупи око 800 спортиста у девет спорских грана.