Мај 1963. године (други део)

882

Ако погледамо шта се овог маја значајно догодило у свету ван Ужица, издвојио бих догађаје: У граду Хуе војници Армија Републике Вијетнам су отворили ватру на будистичке демонстранте који су протестовали због владине одлуке да забрани истицање будистичке заставе на празник Весак, усмртивши 9 особа. Одржан је Самит афричких држава у Адис Абеби, који је окончан споразумом о оснивању Организације афричког јединства. Овог маја је рођен Џорџ Бест, фудбалер Манчестер јунајтеда и репрезентације Северне Ирске. Рођена је и Маја Гојковић, актуелна председница Народне скупштине Републике Србије, која је основана 1903. године.

Стари Зелени пијац, сређени травњаци. Ове 1963. чистоћа града је била на завидном нивоу
Стари Зелени пијац, сређени травњаци. Ове 1963. чистоћа града је била на завидном нивоу

У Т. Ужицу формиран је Одбор за уређење града. Био је састављен од двадесет Ужичана, а за председника је био изабран Ратко Ристовић, директор Кројачког предузећа “Кадињача”. Основна делатност одбора је да води сталну бригу о чистоћи и лепоти Ужица. Требало је да организовано спречавају предузећа, која када заврше неки од новоизграђених објеката не остављају отпадке, изроване улице, запушене канале… Планирано је уређење сквера од Дома армије до Више педагошке школе. Планирано је да се предложи да се редовно уређују травњаци, да предузећа поставе рекламне паное, да се уклоне ружне ограде, окрече куће…

Предузеће “24. Септембар” је поднело захтев за добијање зајма у износу од 18,000.000 са којим би подигли три трафо станице у Гостиници, Волујцу и Равнима и проширења мреже јавне расвете у градским улицама.

Трезор у коме је била партизанска фабрика оружја
Трезор у коме је била партизанска фабрика оружја

Предузеће “Чигота” је побољшало снадбевање града воћем и поврћем, потписало је уговор са задругама у Богдановцима и Ђевђелији, које су граду испоручивали буранију, грашак и парадаиз. Потисан је и уговор са пољопривредним добром “Опузен” из Херцеговине, које је испоручивало веће количине ранога воћа и зеленог поврћа.

Изабрани су нови управни одбори у “Теразијама”, “Узору”, “Металопреради” и у “Ваљаоници бакра”.

Ужички музеј је поново отворен, као и поставка у Трезорима. Прорачуната је и постављена нова инсталација и мрежа за осветљавање изложених предмета. Поновним отварањем музеја, решен је велики проблем и тежак посао, и могле су да почну приперме за поставку будућег завичајног музеја.

Продавница текстила "Тара" на "Липи"
Продавница текстила “Тара” на “Липи”

Предузеће “Кадињача” пустило је у продају женске и мушке мантиле од “дралона” акрилних влакана, који је у то време била нова врста ткања. Требала је да парира тада популарним шушкавцима, које су Ужичани доносили из Трста.

У предузећу Градини су одлучили да продавница “Горица” код “Алексића моста”, “Тара” на “Липи” и “Јединство” на Царини раде недељом од 6 до 10 часова

У “Вестима“ се појавило обавештење: “Генерација матураната из 1948. године организује у суботу 8. јуна прославу петнестогодишњице матуре. За информације и пријаве обратити се Милораду Маријановићу, професору Гимназије “Миодраг Миловановић – Луне”, Титово Ужице.

Млади песник Ненад Ристановић – Стапарски је у “Вестима” 22. маја 1963. објавио своју прву песму “Последња суза”, последња строфа песме је гласила:

Последњу жељу твог осмеха нисам
и не могу испунити
јер немогуће је мору украсти пену
месецу одсјај ноћи
Зато ти враћам последњу сузу
што ми је поклони на растанку.

Ужичани су водећи децу масовно ишли да гледају слет 1963. године
Ужичани су водећи децу масовно ишли да гледају слет 1963. године

Двадесетпетог маја ове 1963. године одржан је слет поводом Дана младости. Сунчан дан, на небу нема ни облачка. Мноштво Ужичана кренули су ка стадиону, држали су децу за руку. Пола часа пре почетка 3 000 Ужичана је попунило трибине. У 16 часова на Тргу је формирана колона учесника слета. Предвођени вежбачима ДТВ “Партизан” и “Војном музиком” Дома ЈНА, колона је продефиловала улицама града на путу према стадиону, где су стигли поздрављени од гледалаца скандирањем “Тито, Тито”.

Пред почетак слета присутне је поздравио Синиша Скоковић, председник Општинског комитета савеза омладине, величајући Дан младости, послератну изградњу, и на крају отворио слет.

Слетска вежба "Браство јединство"
Слетска вежба “Браство јединство”

Прво су наступили преко 600 дечака и девојчица ужичких основних школа, који су са пуно педатерије извели своју тачку коју су завршили кличући “Тито, Тито”. Након њих су наступили извидници који су за непуна три минута подигли шаторе. Онда су наступили мали бициклисти, а затим гимнастичари ОШ. “Нада Матић”, па ученици “Економске школе” са ритмичким вежбама. У међувремену атлетичари су одржали трке на 100 и 1000 метара. У првој трци победио је Милошевић, а у другој Курћубић, ученик Гимназије, већ познати атлетичар. Нешто касније, уз звуке валцера, наступили су ученици ОШ “Андрија Ђуровић”. Вежбајући на справама одушевили су присутну публику. Сестре Карадаревић и Мирко Станишић били су најбољи. Основна школа “Душан Јерковић” је наступила са колом уз песму “Друже тито Љубичице бела” за коју су сви рекли да је најзанимљивија тачка слета и одали признање аутору вежбе, наставници Вери Ковачевић.

Вежбачи Друштва Партизан су приказали публици завдан ниво вежби на спрвама, а затим су показали и борбе у џудо-у. Ово је веома зинтересовало публику, јер је то било нешто ново за Ужице. На крају програма ученице учитељске школе, са композицијом Влајка Ковачевића, извеле су ритмичку вежбу “Браство једниство”. Будуће учитељице су извеле тачку беспрекорно. Била је ово још једна приредба коју ће Ужичани пратити генерацијама, због мноштва учесника, а и датој важности манифестације.