О аеродрому на Пониквама

2838
Аеродром Поникве, аеродромска зграда
Аеродром Поникве, аеродромска зграда

Био прво војни аеродром, а сад је више цивилни, мада може да буде по потреби војни. За време НАТО агресије није смело да се помиње Поникве, увек је говорено “северозападно од Ужица.”

Аеродром Поникве се налази на 12 километара северозападно од Ужица. Мање је познат као “Лепа глава”, по локалитету на ком се налази и то на надморској висини 904-918 метара.

Писта у време летачког дана
Писта у време летачког дана

Аеродром је грађен од 1979 – 1983. Као помоћни аеродром за потребе Југословенског ратног ваздухопловства. Заузима 575 хектара има две писте: асфалтну, која је широка 45 метара, а дугачка 3200 метара, и травнату писту која је дугачка 1500 метара.

У време распада СФРЈ, 1992. на овај аеродром премештен из Бихаћа 117. ловачки пук са три ескадриле, две ловачке и једном извиђачком, са руским авионима МИГ 21 и Миг 21 П. Аеродром је 1995. адаптиран за потребе цивилног саобраћаја, Током 1996, ЈАТ-ов авион авион АТП-72 летео је два пута недељно на линији Ужице-Београд-Тиват-Ужице. Цивилни летови обустављени су 1998. због нерентабилности. Као аеродромска зграда коришћен је објекат Спомен-обележја “Кадињача”, удаљен 4 км од аеродрома. Изградњом контролног торња 1996. побољшани су технички услови за авио-саобраћај.

Писта у време летачког дана
Писта у време летачког дана

Овај ужички аеродром је много оштећен током агресије 1999. Оштећена је писта и уништено више борбених авиона. Обновљени аеродром је отворен 5. октобра 2013 године. Гледаоци су имали прилику да гледају скокове из авиона Ан-2, параду Ваздухопловства војске Србије са авионима Ј-22 Орао, Г-4 Супер Галеб и хеликоптерима Соко Газела. Програм је трајао до 14 сати када је затворен падобранским скоковима.

Још увек и ове 2019. аеродром се обнавља, на њему су активни мањи авиони, туристички летови. Ужичани очекују да се опет покрене на њему цивилни саобраћај, посебно туристички летови, јер је у близини Златибора, Мокре горе, Таре.

Писта са авионом
Писта са авионом

У Википедији пише: “Аеродром „Никола Тесла” обавезао се да ће уложити 3,5 милиона динара у потпуну обнову писте аеродрома Поникве. Он се такође обавезао да ће у најкраћем року пружити новчану и стратешку подршку у намери да обезбеди услове за цивилно ваздухопловство до Ужица. Управа београдског аеродрома има намере да овај аеродром учини и карго аеродромом за подручје западне Србије. У прилог овоме иде и дужина писте од 3200 м, што омогућује и прихват највећих авиона. Влада Србије је новчани помагач у обнови аеродрома са 2,5 милиона евра, али је то много мање од потребних 19 милиона евра за потпуну обнову. У обнову укључена је и локална управа града Ужица. Сада је Аеродром отворен за нискобуџетне летове
Аеродром учествује у пројекту “РАИРДев”. “РАИРДев” је енглеска скраћеница, која у преводу значи „Обласна повезаност аеродрома у циљу обласног развоја“ и представља удружење за сарадњу између регионалних аеродрома. Поред Аеродрома Поникве у пројекту учествује такође и 7 аеродрома из Грчке, Мађарске, Словачке, Пољске, Италије, Украјине и Немачке. Циљ овог удружења је ојачавање што боље повезаног и еколошки одрживог месног развоја, који почива на прилагодљивости авио саобраћаја”.

Некадашња аеродромска зграда
Некадашња аеродромска зграда