Октобар 1965. године

1204

У град на Ђетињи стигла је вест коју су Ужичани одавно очекивали, најзад су добили “награду”, “Слобода” је ушла у другу лигу. Тада су Јокановић, Ђорић, Р Јокић, Павловић, Ивановић, Јовановић, Словић Ђоковић (Симовић), Станулац, Терзић и Гардић, и њихов тренер Ђорђе Канчуковић, постигли највећи успех у дотадашњој историји клуба. Постали су чланови Источне групе Друге фудбалске лиге, чиме се испунила давнашња жеља свих генерација „Слободе“.

Исечак из новина који обавештава о уласку ужичке „Слободе“ у Другу лигу
Исечак из новина који обавештава о уласку ужичке „Слободе“ у Другу лигу

Од почетка такмичења у јесењем првенству 1964/65 године у Јужној групи Српске фудбалске лиге, видело се да ће главни кандидати за прво место бити „Слобода“ и краљевачка „Слога“. Међутим, иако није изгубила ниједну утакмицу ни на свом терну нити у гостима, „Слобода“ је освојила друго место са 47 бодова, колико је имала и првопласирана „Слога“, али нешто бољу гол разлику. Као другопласирана екипа, која је иза себе оставила „Мачву“, „Раднички“, „Металац“, „Напредак“, „Тимок“ и друге веома добре клубове, „Слобода“ је стекла право да учествује у квалификацијама за Другу фудбалску лигу.

У првој квалификационој утакмици са „Железничаром“ у Железнику, која је одиграна 4. јула, фудбалери „Слободе“ су приказали игру какву многи љубители „Слободе“ нису имали прилике да виде. Домаћи тим је побеђен са 4:1, а главни носиоци свих акција у навали били су Словић и Гардић, уз одличну асинстенцију Стенулца и Терзића. Тада су им сви спорски новинари и стручњаци давали најласкавије епитете. У реваншу „Слобода“ је играла слабије, чувајући снаге за наредни сусрет, јер се рачунало да је довољна рзлика од три гола, па је зато тај сусрет изгубила са 2:1.

Следећа главна препрека био је „Тетекс“ из Тетова. и тада, када се очекивао пун успех „Слободе“ у финишу пред саму утакмицу у Т. Ужицу, дошло је обавештење о одлуци Фудбалског савеза Србије о поништењу такмичења. Ова вест је, погодила фудбалере и навијаче „Слободе“. У таквој психози они су смогли снаге и победили „Тетекс“ са 1:0, а у реваншу у Тетову, заиграли су пуним срцем и однели убедљиву победу од 3:1, која је још једном потврдила њихову вредност. Играчи „Тетекса“ први су од срца честитали „Слободи“ заслужени успех уласка у Другу савезну лигу.
Тако је Т. Ужице, после четрдесет година постојања Фудбалског клуба „Слобода“, добило свог представника у Другој фудбалској

Милутин Кораћ
Милутин Кораћ

лиги. На стадиону је на иоле значајним утакмицама било по 5000 гледалаца. У даље такмичење “Собода” је ушла са 3 одузета бода.

Ужице се почело појављивати често на екрану ТВ Београд, једине тадашње телевизијске станици у Србији. У ТВ новостима, емисији која се приказивала у 18,30 часова, приказане су прилози: “Пољопривредна изложба у Ади”, “Изградња нове поште на Тргу паартизана”, “Јубилеј Народног позоришта”, односно кадрове из “Кир Јање”, “Акције уређења улица Страхињињића Бана и Петра Ћеловића”, “Маратон Кадињача” “Изградња солитера и вишеспратница” “Изложба проналазаштва”. Све ове догађаје је снимила редакција “Вести”, која је набавила филмску камеру. Редакција “Вести” је обећала да ће убудуће чешће снимати догађаје из Ужица”. Посебно се у овој делатности може издвојити Дулановић – Дуса, син познатог ужичког фотографа Милана Дулановића. Дуса, који је, када се запослио као фотограф у „Вестима“, филмском камером овековечио Ужице седамдесетих година 20. века.

Новинарка Милица Турудић о колеги Дуси је рекла:
„Врстан мајстор свог посла, професионалац кога су изузетно ценили у ТВ Београд. Добар човек и колега са којим сам провела деценије на заједничким новинарским задацима. Поздрав за колегу и о њему заиста све најлепше. Хиљаде фотографија смо направили заједно. Наравно био је први ослонац у мојим новинарским пословима. Много пута сам му рекла хвала.”.

Ужички мајстори фотографије, отац и син Дулановић
Ужички мајстори фотографије, отац и син Дулановић

Млади академски сликар Милутин Кораћ приредио је у Ужицу своју прву самосталну изложбу у холу Дрштвеног дома. Изложено је било 30 његових радова у уљу, акварелу, мозаику. Преовлађивали су мотиви из ужичког краја. Кораћ, који је завршио студије у класи професора Мила Милуновића, је на студентским изложбама до тада освојио неколико награда. Када је добио диплому, одлучио је да прву изложбу приреди у завичајном граду.

“Његова техника рада скоро свуда је иста. То су танки наноси боје, али они својим начином постављања ипак одају једну чвршћу фактуру и снажнији потез. Одређеност форми преставља посебну вредност Кораћевог сликарства. Његове форме су чврсте и компактне, али нису тешке и наметљиве. Гледано у целини, платна овог младог сликара доказују једно позитивно кретање, једно стваралалчко тражење сликарске суштине”. Написао је Б. Шојић.

Милутин Кораћ је рођен у Пожеги 1932. године, Академију ликовних уметности у Београду завршио је 1964. године, а магистрирао у Новом Саду 2000. године. Предавао је ликовну уметност у Школи за квалификоване раднике, Педагошкој академији и Учитељском факултету у Ужицу. Излагао је самостално у Ужицу, Минхену, Београду, Новом Саду, Пожеги, Бајиној Башти, Чачку, Вишеграду, Монтреалу и другим местима. Добитник је више награда. Бавио се музиком и свитао гитару у многим музичким ужичким групама свога времена.

Дуса је филмском камером овековечио Ужице седамдесетих година 20. века
Дуса је филмском камером овековечио Ужице седамдесетих година 20. века

Већ познати сликар из нашега краја, Божо Ковачевић, позван је да излаже у Америци у познатој Хамер – галерији. 29. октобра је на далеки пут отпутовао из Рјеке бродом “Бачка”. Пре поласка је рекао : ”Приказаћу и поприличан број нових слика. Највећи број мотива имаће светлости Златибора. Ту сам рођен, одрастао и ма где се налазио ја свет гледам очима које имају прозрачност и ведрину завичајних ливада”.

Тада је коцка била строго забрањена. Ипак, Томислав Миливојевић и Младен Мутавџић, радници Ваљаонице, су у Радничком дому у Севојну играли таблић у веће паре, за шта их је судија за прекршаје казнио са 3000 динара. Кажњаване су и туче на јавним местима. Миленија Старчевић радница “Цвете Дабић” напала је на сред главне улице Томку Илијић. Бранко Станојевић и Ђорђе Јокић су се побили због девојке на локалној станици “Ракете”. Берберин Драгомир Зарић и Миљко Перишић, радник Ваљаонице, су прво један другог испрскали пићем у Хотелу “Златибор” а онда се побили.

Драган Кончар, један од најбољих ужичких рукометаша на Влајковом игралишту
Драган Кончар, један од најбољих ужичких рукометаша на Влајковом игралишту

Било је забрањено држање стоке у граду, па је судија за прекршаје Бранка Миловановића из улице Ратарске казнио са 3000 динара што држи краву, а Милоја Маринковића из Мајданске што држи свињу. Јован Зарић и Ђорђе Милићевић нису везивали, псе па су кажњени такође са 3000 динара. Обрад Шојић шофер је пуштао своје кокошке по гробљу, за шта је морао да плати 1000 динара, а Десимира Миловановића из Херцеговачке је судија казнио са 4000 динара што није одржаво клозет у дворишту у чистом стању.

Директор Комуналне банке у Ужицу тада је био Душан Јаворшек. Трговинско предузеће “Градина” отворило је нову продавницу, баш поред нових солитера у Студеничкој улици. Отварањем ове радње, насеља око Каменог корита и Доње Поре решили су проблем бржег снадбевања свакодневним потребама.

Једна од најуспешнијих спорски екипа тада у Ужицу су били рукометаши Севојна, а наступали су у саставу: Николић, Кончар, Љубојевић, Томић, Јовановић, Вуковић, Мулина, Вуловић, Антонијевић и Јачић. Учитељ Драган Кончар је у то време важио за једног од најбољих ужичких рукометаша.