Први ужички ливци и мајстори који су израђивали ручне бомбе

1542
Мијо Матијевић - Мијо Ливац је лио прве бомбе у ливници "Аврамовића" на Царини
Мијо Матијевић – Мијо Ливац је лио прве бомбе у ливници “Аврамовића” на Царини

У прво време Ужичке републике ручне бомбе су ливене у песку у ливници Пера Чикириза на Царини, те бомбе је лио ливац Мијо Матијевић. Мијо је после рата на брду изнад Ракијског пијаца отворио своју ливницу у којој је лио звона највише за предводнике стада које је продавао на вашарима. Ипак је остао упамћен као човек који је за потребе Ужичке републике лио прве бомбе.

Томо Суботић је руководио екипом задуженом за производњи ручних бомби
Томо Суботић је руководио екипом задуженом за производњи ручних бомби

У Аврамовића ливници није било могуће постићи количину потребних бомби. Решено је да израду бомби прузму двоjица искусних мајстора који су имали искуства, јер су пре рата радили у фабрици оружја у Крагујевцу. Били су то Никола Златковић, који је радио у погону у Ади на изради аутоматског оружја, и Перо Суботић, који је добио задатак да ради на изради ручних бомби. Да би могли да произведу потребну количину у недостатку индустриске ливнице, решили су да бомбе израђују од водоводних цеви. Нису имали ни довољно цеви одређених димензија, различите цеви су секли на одређену дужину и споља уздужно и попречно ужљебљавали да би се првилно распрскавале кад експлодирају. Са једне и друге стране су варили данаца, а једно бушили да би уградили упаљач.

Бомбе које су правили мајстори од водоводних цеви у партизанској фабрици оружја
Бомбе које су правили мајстори од водоводних цеви у партизанској фабрици оружја

Велики проблем им је била израда упаљача. У томе им је помогао мајстор Манојле Смиљанић, успели су да направе и упаљач. Узели су старе елементе од чаура и направили облик који је одговарао. За успорач који је требао да гори до 7 секунди, узели су парче сатина и секли га на дужину од 6 до 7 сантиметара. Пуњење бомби експлозивом су радили у „трезорима“. Из артиљериске муниције, остале од некадашње војске Краљевине Југославије која је била смештена у магацину у Ади у Врелима, вадили су експлозив и њиме пунили те ручне бомбе које су урадили. Пре него су започели серијску производњу, вршили су пробе, бомбе су бацали у неке ископане јендеке после бројања од 6 секунди. У трезорима су произвели 30 000 ручних бомби, док се није догодила трагична експлозија у трезорима.

Табла са поставке у Народном музеју која потврђује да је произведено 30 000 бомби
Табла са поставке у Народном музеју која потврђује да је произведено 30 000 бомби