Ужичка “Победница”

1649

Велики српски вајар и академик Ђорђе Јовановић, по жељи краља Александа, после Првог светског рата начинио статуу – античку богињу – у чијој левој руци се налази круна Карађорђевића, а у десној застава Краљевине Југославије. Споменик посвећен српским јунацима, војницима који су Србију издигли у Првом светском рату назван је “Велика Србија”. У међувремену, због југословенства и примораности стварања Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца, која ће добити име Југославија, споменик ће остати у мраку прошлости.

Песма Потсетник ратницима
Песма Потсетник ратницима

У Ужицу се размишљало како да се за стогодишњицу велике победе Србије прослави овај значајан јубилеј и стогодишњица ослобођења Ужица. Током СФРЈ већина споменика српским јунацима из Првог светског рата је запуштена или једноставно “заборављена”. Ретка је породица у ужичком крају из које неко није остао на ратиштима Великог рата. Србија је изгубила трећину становништва а у Ужицу је преполовљено мушко становништво. После рата захваљујући тим јунацима Ужице је од турске касабе доживело свој препород и израсло у град са свим европским обележјима. Име “Велика Србија”, као и то да фигура жене нешто представља у смислу богиње, губи сваки смисао у времену, а споменик прелеп.

Победница
Победница

Ужичани удлучују да га поврате из историјског мрака у част српским јунацима победицима за јубилеј 100 година победе у Првом светском рату, као и јубилеја стогодишњице ослобођења Ужица.. Дају му једноставно име “Победница”, уз благослов СПЦ.

Јубилеј
Јубилеј

“Победница”, изливена у атељеу вајара Светомира Радовића, стигла је Ужице и постављена на уређеном кружном току последњих дана октобра.
“Њено место на кружној раскрсници ужичка власт је одредила по предлогу архитекте професора Владимира Лојанице, у склопу пројекта измене урбаног идентитета Ужица. Скулптура је висока 5,5 метара без постамента, коштала је 20 милиона динара, а њену израду подржао је генерални секретар председника Србије Никола Селаковић”. Од 31.10.2018. “Победница” је званично у ужичкој Омладинској улици.

Овом значајном јубилеју у Србији се придружио и Ужичанин режисер Предраг Гага Антонијевић, који је снимио филм “Заспанка за војника” и мини серију по првом делу из „Српске трилогије“ Стевана Јаковљевића.