Ужички певачи, отац и син Гороњићи

1799

Након завршетка школовања у Београду, Вучко Гороњић враћа се у Ужице, где упознаје тада већ чувени ужички кафански дует, Миле и Перо ( Миле Луковић И Перо Васиљевић).

Некадашња чувена кафана Пролеће зв. "Џакарта"
Некадашња чувена кафана Пролеће зв. “Џакарта”

Тада није било пуно оркестара, углавном се радило без великих озвучења и појачала. У почетку су наступали по локалним ужичким кафанама и ресторанима “Џакарта”, “Плажа”, “Златиборска ноћ”.

Вучко је у почетку певао и свирао контрабас, касније бубањ… Након извесног времена, Вучко наступа само као певач, а повремено са њима наступају и Милан Јефтић (бас гитара) и Јовица Митрашиновић (клавијатуре).

Вучко се придружио чувеном дуету хармоника Миле и Перо као басиста
Вучко се придружио чувеном дуету хармоника Миле и Перо као басиста

У то време кафане су биле пуне, увек се тражио сто више. Међу гостима радници, глумци, доктори, политичари, фудбалери. Овај оркестар се шездесетих и седамдесетих година прошлог века издвојио као један од бољих оркестара у Ужицу, а Вучко је словио за најбољег певача народне музике у граду у то време, по сећању М.Јефтића, Рала басисте, Слободана Мулине , Ћорле басисте и других…

На њихове свирке у Џакарти долазила је цела друга смена из фабрике Први Партизан, остајало се до зоре, а радници су кући ишли да одмарају до новог посла па до поновног свраћања у Џакарту.

Вучко Горонић певач
Вучко Горонић певач

По нове инструменте и појачала ишло се у Трст, јер у Југославији у то време није имао где да се купи нова опрема. SHURE микорфоне су наручивали директно из фабрике “SHURE”. Ти микфрофони су наручени 1969-те године, а неки су и дан данас у функцији и исправни.

Тих година Вучко је снимио и прву синг плочу за Радио Београд са отпеваном старом народном и кафанском песмом “Која гора Иво”, у дуету са тада мало познатим певачем Маринком Роквићем. На плочи су свирали познати музичари – покојни Миша Блам, Боки Милошевић, виолиниста Царевац.

Вучко, први с лева на синглу објављеном у продукцији "Сузи"
Вучко, први с лева на синглу објављеном у продукцији “Сузи”

Вучко се опробао и као композитор и аутор песама заједно са својом супругом, Милевом Гороњић, која је писала тесктове. Већ тада имао је неколико снимљених сингл плоча за Радио Београд и Сузy. Након тих снимљених плоча, Вучко Гороњић је имао бројне понуде да се пресели у Београд, где би радио као композитор. Међутим, одабрао је ипак Ужице. Од 1979-те године престаје да с бави музиком.

Његов син Петроније Пјер Гороњић рођен је 1974. године у Ужицу. Веома кратко похађао је Музичку школу, коју је убрзо напустио, јер је желео да буде фудбалер. Али таленат који је наследио није могао да угаси. Паралено са фудбалом, учио је да свира клавијатуре, бубњеве и већ тада настају први школски бендови у Нади Матић. Касније напушта фудбал и опредељује се само за музику, прво као бубњар у рок групи “Адастра”. Након тога добија позив од чувеног узичког музичара, Илић Тадије -Тасе, и његовог ‘Плавог ансамбла”. Ту се задржава годину дана, као бубњар и пратећи вокал.

Син Петроније Пјер Гороњић, један од најцењенијих пратећих гласова у српској поп музици
Син Петроније Пјер Гороњић, један од најцењенијих пратећих гласова у српској поп музици

Касније се опредељује само за певање и наступа по клубовима, дискотекама, махом ван Ужица (Београд, Босна, Црна Гора, Хрватска). Издваја се као добар пратећи вокал и добија позиве да снима пратеће вокале певачима и певачицама у студијима код Николе Шиптара, Миша Шосане, студијима у Београду, Крагујевцу (преко 200 снимљених песама као пратећи вокал).

Године 2011 и 2012 добија позив да ради као концертни пратећи вокал Неде Украден, Цеце Ражњатовић, Иване Селаков, Ане Бекуте, Аце Лукаса. Са њима наступа три пута у Београској арени, неколико пута у Сава Центру и 2013 године на чувеној београдској “Маракани”.

Тренутно се не бави професионално музиком, већ више из хобија ради као студијски и концертни пратећи вокал. У време писања овога чланка, Петроније је наступао са ужичким рок бендом “Жива ватра”.