Ужички ватрогасци, некада и сада

2111

Прво Добровољно ватрогасно друштво је основано у Ужицу у оквиру Ткачке радионице 1908. године. Била је то добровољна пожарна чета, чији је командант био Средоје Пјевчевић. У чети је било 25 ватрогасаца, који су оформили свој дувачки оркестар. Престали су са радом кад се заратило 1912.- 1918.

Први ужички ватрогасци вежбају на ливади у Крчагову
Први ужички ватрогасци вежбају на ливади у Крчагову

Године 1921, у време када је Петар Ћеловић био председник Општине, у склопу „Поглаварства“, које је било у згради на Житном пијацу, ватрогасна чета је основана маја 1921. године, када је на њеном крову постављена електрична сирена за узбуњивање. Уз Ћеловића, у оснивању Ужичке добровољне пожарне чете су учествовали утицајни штампар Љубомир Романовић и Јосиф Јехличка, наставник гимнастике у Гимназији. Први чланови били су браћа Неђо и Драгомир Спарић. Чланови чете су били и мој деда Витомир и његов брат Ристивоје Ковачевић, потом Миленко Ђоковић, Љубиша Радивојевић, Миливоје Пузовић, као и повремени чланови из Ткачнице и Ложионице. Чланови су прошли ватрогасну обуку и обуку за временске непогоде. Такође су популарисали ватрогаство. Командант је био Јехличка. Касније се издвојило неколико чланова и оформило пожарну чету при Железници, која је имала 24 члана.

Пожарна чета Железнице 1931. године постаје део Ватрогасне заједнице Дринске бановине. У архивским податцима нашао сам да су чланови добровољне чете били: командир чете Тодор Хет, Емилио Хечет, мајстор из Ложионице и капетан прве класе, Драгутин Цвијовић, Сибин Величковић и други. Касније су чланови чете формирали позоришну трупу, хор, плех оркестар са капелником. Повремено су наступали на градским окупљањима. Пред Други светски рат чета је имала до 40 ватрогасаца. Уз ову чету било је још двадесетак ватрогасаца у Фабрици оружја и муниције, у Ткачници и при Железници.

У Априлском рату 1941, током Ужичке републике, ватрогасци су гасили пожаре и спасавали државну тј. „народну“ имовину. Партизанска ватрогасна чета је имала до 50 ватрогасаца. После пада Ужичке републике, ужички ватрогасци су се повукли са партизанима у Босну, а неки су похапшени. Током рата из ужичке Партизанске ватрогасне чете је погинуло 15 ватрогасаца.

Добровољци ватрогасци при Општини 1923. године, с лева у другом реду трећи - Јехличка командант, до њега у цивилу Петар Ћеловић, мој деда Витомир Ковачевић стоји први с лева
Добровољци ватрогасци при Општини 1923. године, с лева у другом реду трећи – Јехличка командант, до њега у цивилу Петар Ћеловић, мој деда Витомир Ковачевић стоји први с лева

Када је 1947. године усвојен закон о добровољним ватрогасним друштвима, у Ужицу је обновљен рад Добровољног ватрогасног друштва, и то у лето 1949. Године. Командир је био Милета Миловановић, а председник је био Богдан Ђенић. Сем што су гасили пожаре, учествовали су на такмичењима и смотрама у земљи и иностранству. У нови Ватрогасни дом, ужички ватрогасци су се уселили 1984. године, ту у близини зграде МУП-а, више Прве апотеке на Главној улици. Ту је је био и Ватрогасни сервис, који се финансирао сервисирањем услуга противпожарне заштите и курсева. Од тада ужички ватрогасци сарађују са Ватрогасном јединицом МУП-а.

Општински ватрогасни савез Титово Ужице основан је 1960. У предузећима су основани професионални и добровољни ватрогасци. Координациони одбор ватрогасних организација региона Титово Ужице је почео да ради 1976. године. Међуопштински ватрогасни савез региона је 1994. постао Ватрогасни савез Златиборског округа. Ватрогасна милиција 1970. постаје ватрогасна јединица општине. Касније је то Ватрогасна милиција, данас Противпожарни батаљон полиције са четом у Ужицу и одељењима у свим општинама Златиборског округа, једино их нема у Сјеници. И војска је у Округу имала организоване ватрогасне јединице.

Деца из вртића са ватрогасцима испред Ватрогасног дома (фото Инфо Ера)
Деца из вртића са ватрогасцима испред Ватрогасног дома (фото Инфо Ера)

Године 1983, ту где је била железничка ложионица на Липи, уз леву обалу Ђетиње, после 60 година рада Добровољног ватрогасног друштва, изграђен је Ватрогасни дом. Пројекат су урадили архитекте Бранко Караџић, Слободан Ковачевић и Соња Ћеранић. Изградило га је некадашње ужичко предузеће ГП „Златибор“. У ту целину уклопљен је и некадашњи ложионички водоторањ, што му даје посебан изглед. У Дому су стационирани модерна варогасна опрема и возила. Ту се, између осталог, сервисирају и противпожарни апарати, ту су и радионице за одржавање опреме и возила. Дом је седиште Добровољног ватрогасног друштва, Општинског варогасног савеза. Ту је и Општински ватрогасни фонд, као и Ватрогасни савез Златиборског округа и Ватрогасни батаљон МУП-а Ужице, чији је управник, у тренутку када сам прикупљао податке, Саша Цицварић. Данас ужичко Добровољно ватрогасно друштво има 400 чланова у коме су и стари и мали Ужичани. Председник је Радосав Бошковић, а командир Владимир Ђерић (у време прикупљања података за чланак).