Градска кавана

2230
Новотворена сала Градске каване (фото Илија Лазић)
Новотворена сала Градске каване (фото Илија Лазић)

Јула 1961. године је почела, дуго припремана и очекивана, прослава 20-годишњице Устанка народа Југославије. Иза те највеће запамћене прославе у Титовом Ужицу, остаће велелепан Трг и на њему “Градска кафана”. Исте 1961. почињу игранке у њој. Састав “Ере”, у коме свирају већ познати ужички музичари, води наставник музике Милош Броћић. У првој постави Ера су свирали: Милош Броћић хармоника, Милорад Искрин бубњеви, Владе Мршевић вокал, Петар Јовановић гитара, Сирча кларинет, а кога је убрзо заменио џез трубач гимназијалац Бато Јездић.

Ужице је уведено у један нови урбани начин живота, који ће се одвијати најчешће ту на Тргу, тачније у Градској кавани и њеној башти. Градска кафана је годинама била пуна и доња и горња сала, и тераса и башта.

Прва постава ВИС "Ере"
Прва постава ВИС “Ере”

У Градској кафани је био постављен један од првих џубокса у Ужицу. У једном чланку изашлом у ”Вестима”, 27 јула 1961. године, новинар Д. Максимовић пише: „Титово Ужице постаје туристички град и без проспекта. Туристи, наши и страни, долазе због Трга. Шездесет и два аутобуса пролазе дневно кроз град, 1500 путника, сви попију најмање кафу, ту у Градској кавани.“