На Дрежничкој градини

3357
Чланови Планинарског друштва "Рујно" на Врху Дрежничке градине
Чланови Планинарског друштва “Рујно” на Врху Дрежничке градине

Неки Дрежничку градину називају планином, а други брдом. Налази се у западној Србији, у ужичком крају, између Ужица и Пожеге. Када се крене од засеока Тешићи до Забоја, а одатле стеновитом стазом према врху, стиже се на врх Дрежничке градине на 931 м надморске висине. Овај врх је посебан видиковац, види се у пуном кругу од 360 степени. Од свих градина у околини Ужица, Дрежничка садржи највише историје, зато се ту налази мала камена пирамида, споменик, партизанима изгинулим у августу 1941. године у борби са Немачким окупатором.

Народни херој Исидор Барух
Народни херој Исидор Барух

Био је то први већи сукоб партизана и Немаца у Ужичком крају у Другом светском рату. Окупатор је хтео да заустави ширење партизанског покрета, Командант немачког првог батаљона 724. пука у Ужицу, мајор Кенинг, припремио је план напада на Прву ужичку чету, која се улогорила на Дрежничкој градини. Када су их открили, немачки војници су, са српским и шиптарским жандармима, у рано јутро 18. августа опколили партизанску чету, коју је сачињавало 42 борца под командом Слободана Секулића. Оба вода Прве чете су са врха Градине узвратили на напад, изашли из обруча и повукли се према Златибору.

Народни херој Милан Мијалковић Чича
Народни херој Милан Мијалковић Чича

Погинуло је шест партизана, а три су рањена. Међу убијенима су били Љубиша Веснић, секретар Окруужног комитета СКОЈ-а, Исидор Барух и Милан Мијалковић Чича, инструктор Покрајинског комитета КПЈ за Србију. Њих двојица су проглашени за народне хероје.

Одавање почасти на Градини, чланови Удружења бораца из Севојна
Одавање почасти на Градини, чланови Удружења бораца из Севојна

У повратку са Градине немачки војници и шиптарски жандарми су у знак одмазде палили куће, узимали таоце, њих 18 које су стрељали, а потом обешени на уласку у село крај Злакушке рампе. Борци изгинули на Дрежничкој градини сахрањени су у време ужичке републике 2. октобра 1941. године.