
Najstariji pomen Užičkog sela Ravni nalazi se u turskim defterima iz 1476. godine kao mesto Ravne. Stanovništvo Ravni doseljeno je iz Crne Gore i Hercegovine tokom 18. i 19. veka. U Ravnima se nalazi arheološko nalazište Kastel na lokalitetu Glavica, na kojoj su otkriveni ostatci manjeg srednjovekovnog utvrđenja i nekropole. U Ravnima je živeo Mihailo Radović (1759-1822), knez i vojvoda Zlatiborski, jedan od organizatora Prvog srpskog ustanka u knežini Rujno.

Od centra Užica Ravni su udaljeni 17 kilometara kada se ide preko Ljubanja, a 23 kilometra kada se ide preko Bele zemlje. Ravni se sa severa graniče sa selom Zbojšticom, na severoistoku je Drežnik, na istoku je ariljsko selo Severovo, a na jugu čajetinsko selo Sirogojno. Ravni se prostiru na površini od 1.778 hektara, a najviše brdo je Bjelovac, na nadmorskoj visini od 952 metra. U ravnima živi oko 500 stanovnika u 167 domaćinstava. Centar mesne zajednice nalazi se u zaseoku Kodiševica, gde je i osmogodišnja osnovna škola, osnovana 1899. godine.

Iz sela i zaselaka koji okružuju užičko selo Ravni poniklo je čak pet generala, među kojima su tri načelnika generalštaba i veliki broj vojnika. Ipak, to područje je najpoznatije po voćarstvu, od kojih se može izdvojiti porodica Đoković. Ovo podzlatiborsko mirisno područje puno je čistih potoka koji se ulivaju u dve reke.

Za one turiste koji vole selo, ovo je raj. Ljubazni domaćini, odlična hrana. Ima lepih planinskih kuća sa cvetnim dvorištima, rodnim voćnjacima, tu su bistre reke Rzav i Prištavica na čijim obalama ima starih vodenica, ali i ribnjak sa pastrmkama. U blizini je turistički poznato selo Sirogojno, uzor za razvoj seoskog turizma.

Od 1974. u Ravnima se održavaju Susreti amaterskih grupa. Prvi put su organizovani pod pokroviteljstvom udruženja folklorista Srbije i Kulturno prosvetne zajednice. Prva smotra održana je na ulicama Užica, a završni deo na gradskom Trgu. Smotru je od 1988. do 1998. organizovala KPZ, pa ART plus d.o.o, Osnovna škola i MZ Ravni uz prateće kuturne programe.

Od 1986. u Ravnima je radio i pogon Valjaonice aluminijuma, koji je zatvoren devedesetih godina.


