U tom vremenu između dva rata u Užicu je amaterizam bio u punom sjaju. Užički KUD-ovi su okupljali veliki broj Užičana i bili centri kulturno umetničkog života grada. Abrašević je bilo društvo užičkih radnika u okviru sporskog društva “Sloboda” i “Građanski”. Postojale su dobrovoljne vatrogasne čete sa plek muzikom, humanitarno udruženje Garavac, gimnazijske pozorišne grupe i mnogi drugi.

Tokom Drugog sv. rata postojala je Umetnička četa užičkog partizanskog odreda i Kulturna grupa komande užičkog vojnog područja. Godine 1944. uobličen je KUD “Aleksa Dejović”, a posle rata 1945. je radila Kulturno umetnička grupa železničara “Dragoslav Cekić”. Sledeće godine, 1946, počeo je da radi omladinski KUD “Radoje Marić”.

Šedesetih godina 20. veka ubrzano se razvija u Užicu kulturno umetnički amaterizam. Formiraju se kudovi po preduzećima: KUD “Prvi partizan”, KUD “Valjaonice bakra”, KUD “Budućnost”, KUD “Zlatibor”, KUD “Cveta Dabić”. U to vreme nastaju u društvenim domovima po okolnim selima i u užičkim srednjim školama, Vatrogasnom društvu veći broj Kulturno umetničkih društava. U poslednje dve decenije užički KUD-ovi rade u okviru udruženja građana ”Era”, “Zavičaj”, “Klub tri grneracije” i dr.

Najstariji postojeći užički KUD je “Prvi partitan”. Osnovali su ga sindikalni entuzijasti 1948. godine pri preduzeću “Prvi partizan”. Najpre je to bila kao muzička sekcija, a kasnije je KUD dobio dramsku, literarnu, likovnu i najmasovniju, folklornu sekciju. Za sedamdeset godina KUD je nastupao širom Evrope i u Australiji. Za svoj rad nagrađeni su najvišim priznanjima i na domaćim i na inostranim festivalima. Ove 2018. članovi i prijatelji KUD-a proslavili su njegov sedamdeseti rođendan svečanim koncertima. Na prvom koncertu nastupila je škola folklora i dečiji ansambl. Na svečanom koncertu nastupilo je u užičkom Narodnom pozorištu u subotu 1. decembra 140 učesnika. Predstavili su se pripremni, izvođački ansambl i tri grupe sa oko oko 60 bivših članova KUD-a Prvi partizan, kao ženska i muška pevačka grupa i narodni orkestar.
