У том времену између два рата у Ужицу је аматеризам био у пуном сјају. Ужички КУД-ови су окупљали велики број Ужичана и били центри културно уметничког живота града. Абрашевић је било друштво ужичких радника у оквиру спорског друштва “Слобода” и “Грађански”. Постојале су добровољне ватрогасне чете са плек музиком, хуманитарно удружење Гаравац, гимназијске позоришне групе и многи други.
Током Другог св. рата постојала је Уметничка чета ужичког партизанског одреда и Културна група команде ужичког војног подручја. Године 1944. уобличен је КУД “Алекса Дејовић”, а после рата 1945. је радила Културно уметничка група железничара “Драгослав Цекић”. Следеће године, 1946, почео је да ради омладински КУД “Радоје Марић”.
Шедесетих година 20. века убрзано се развија у Ужицу културно уметнички аматеризам. Формирају се кудови по предузећима: КУД “Први партизан”, КУД “Ваљаонице бакра”, КУД “Будућност”, КУД “Златибор”, КУД “Цвета Дабић”. У то време настају у друштвеним домовима по околним селима и у ужичким средњим школама, Ватрогасном друштву већи број Културно уметничких друштава. У последње две деценије ужички КУД-ови раде у оквиру удружења грађана ”Ера”, “Завичај”, “Клуб три грнерације” и др.
Најстарији постојећи ужички КУД је “Први партитан”. Основали су га синдикални ентузијасти 1948. године при предузећу “Први партизан”. Најпре је то била као музичка секција, а касније је КУД добио драмску, литерарну, ликовну и најмасовнију, фолклорну секцију. За седамдесет година КУД је наступао широм Европе и у Аустралији. За свој рад награђени су највишим признањима и на домаћим и на иностраним фестивалима. Ове 2018. чланови и пријатељи КУД-а прославили су његов седамдесети рођендан свечаним концертима. На првом концерту наступила је школа фолклора и дечији ансамбл. На свечаном концерту наступило је у ужичком Народном позоришту у суботу 1. децембра 140 учесника. Представили су се припремни, извођачки ансамбл и три групе са око око 60 бивших чланова КУД-а Први партизан, као женска и мушка певачка група и народни оркестар.