Ужичка Робна кућа “Београд”

3358

Део је предузећа Робних кућа “Београд”, које је имало ланац сличних продајних објеката, укупно 41 на подручју бивше Југославије. У Ужицу је изграђена 1981. Радове је изводило Грађевинско предузеће “Златибор”, по пројекту архитекте Божидара Хајдина и Миодрага Хркаловића. Пре градње су на том месту биле “Жуте зграде”, као и предратна кућа опанчара Рада Суботића, у којој је била Ракетина аутобуска станица са перонима. Налази се у делу града “Липа”, између главних ужичких улица Димитрија Туцовића и Омладинске улице, у објекту површине 6.769 м2.

Изградња Робне куће "Београд"
Изградња Робне куће “Београд”

“Архитектонска композиција објеката заснована је на провоугаоном квадру са заробљеним бочним вертикалним ивицама, уједначено обрађеним целим, без фенстрације. Приземље има наглашене стаклене површине које су контраст материјалу и волумену виших етажа. Фасадна платна виших етажа облођена су белим каменом плочама које су контуинурано пружају целом површином фасаде.” рече архитекта.

Отварање ужичке београдске робне куће 1981, године
Отварање ужичке београдске робне куће 1981, године

На отварању робне куће због најављених јефтинијих производа нарочито беле технике искупила се маса људи. Дошло је до тучњаве, разбијена су стакла на вратима и неким излозима, до тада невиђеним у Ужицу. Као да је тај догађај најавио неко ново време безобирности и некултуре у понашању.

Робна кућа данас са самоуслугом "Идеја"
Робна кућа данас са самоуслугом “Идеја”

Распад СФРЈ, као и други економски чиниоци, утицао је на опадање промета и лоше пословање РК “Београд”. Стечај је проглашен 2002. Предузеће је 2007. године купила компанија “Верано” са грчким партнером “Мафин инвестмент груп”. Године 2009. завршена је адаптација и објекат је проширен. Отворен супермаркет “Рода” и робна кућа “Њујоркер”.