Ужичанствена Пожега

1431

Ускоро ће две године одкако постоји легални портал пријављен као медиј на АПР – Ужичанствено на интернет мрежи. Логично је било да прво започнемо наше приче прошлости из Ужица, где је и начелство Златиборког округа. Следећа општина која нам се придружила била је Чајетина, из чије прошлости смо објавили стотине илустрованих чланака са посебно вредним фотографијама. Ове године стекли су се услови да Ужичанствено понудимо Пожежанима, да приче и фотографије из њене прошлости сви виде. За разлику од других ужичанствених градића, Пожега има библиотекарку хронолога Јасну Лаловић Ђурић, која се бави старом Пожегом неколико година и која се придружила нашем непрофитном удружењу, па тако и ужичанственом порталу са својим илустрованим прилозима, што ће Порталу доста олакшати да овај пројекат за цео Златиборски округ, негову прошлост и ону која настаје из садашњости, прикажемо у будућности на овом јединственом порталу.

Центар Пожеге педесетих
Центар Пожеге педесетих

Пожега је веома занимљиво, доста неистражено место посебног изгледа, богате историје, коју од старине красили кружни градски трг, срце Пожеге. Тако, у било које год доба године да се нађете у Пожеги, на Тргу слободе биће сигурно занимљиво. Мноштво кафића, ресторана и продавница чине ово место центром свих градских дешавања. Лето је годишње доба када овај трг заблиста у свом пуном сјају. Тада су клупице испуњене Пожешанима који разговарају, децом која се играју и омладином, која се шета ту још постоји онај леп осећај да се сви познају и друже, који се изгубио у већини места Србије.

Пожега је у последње време у жижи јавности јер ускоро до ње стиже ауто пут. Али она је одувек била на раскрсници најважнијих путева, још од времена Римљана. Ту, из облака густе магле који често прекривају кровове њених кућа, издиже се пожешка котлина. Живописна и веома плодна, ова котлина је осликала неке од најлепших крајолика, у чијем загрљају се налази градић, неоткривени драгуљ са једним од најнеобичнијих тргова у Европи. Често је Пожега занемарена, јер се налази на путу ка две популарне туристичке дестинације. Ипак, Пожежани имају доста тога да понуде онима који одлуче да се ту задрже дуже време.

Трг је настао 1832. године по наредби кнеза Милоша Обреновића на крајње специфичан начин. Наиме, на пространој равници пробијен је колац, за њега је потом везан конопац, а око конопца описан је круг. Укрштањем главних улица на том месту, изникао је јединствен трг, који је и дан данас симбол Општине Пожега. На њему се одржавају многе културне манифестације, посебно музичке. Иначе, Пожега је домаћин највећем студентском филмском кампу – Интеракцији, чији учесници долазе из свих делова Европе. Трг слободе добио је признање за најуспешније архитектонско дело 2012. године.

Центар Пожеге данас
Центар Пожеге данас

Шта на први поглед може да се обиђе у Пожеги? Места важна везана за Кнеза Милоша Обреновића, важни историјски белези. Село надомак Пожеге, Горња Добриња, од скоро је власник реновираног спомен комплекса саграђеног у част кнезу Милошу Обреновићу, који потиче из овог села. Ту је и црква. На месту старе цркве брвнаре, 1822. године, кнез Милош је Цркву Светих Апостола Петра и Павла, саграђену од камена и цигле, подигао као своју задужбину, а још увек очувани, дрвени чардак подигао је 1860. као задужбину свом оцу Тодору. Ово вредано здање је споменик овог краја, а његова основна функција била је смештај и боравак кнеза и његових гостију за време црквених сабора и других свечаности. Ту је и јединствен Железнички музеј, један од најстаријих у Србији, посластица за љубитеље возова.

Пожега се налази на магистралном путу М5, раскрсници важних путева и може јој се лако приступити из свих крајева Србије. Из Војводине, Београда, Ваљева са северне стране преко Дивчибара, из Црне Горе, са Златибора и Ужица са западне стране, из источне Србије, Ниша, Краљева, Крагујевца, Београда и Чачка са источне стране и Ариља и Ивањице са јужне стране. Биће занимљиво истраживати Ужичанствену Пожегу и значајне Пожежане, то је још један од изазова за портал Ужичанствено.