Април 1960.

2725
 Први с лева са хармоником Јовица Митрашиновић, касније један од првих ужичких рокера
Први с лева са хармоником Јовица Митрашиновић, касније један од првих ужичких рокера

Овога месеца у биоскопу “Златибор” играли су филмови: “Сунце се опет рађа”, дечији “Чаробна воденица” и “Злочин и казна”. У Дому армије су се приказивали филмови “Звезда путује на југ” и “Неочекивана Љубав”, а одржан је и концерт КУД “Танец” из Скопља и концерт хора инструменталних и вокалних солиста Основне школе “Душан Јерковић”. Дириговао и највише зажлужан за овај наступ био је наставник музике Милош Броћић. Најуспећнији су били вокални солисти; Војин Мулина, Слободан Павловић, Гордана Млађеновић. Солисти на хармоници су били: Душанка Радовић, Десанка Ђурић и Јовица Митрашиновић, ученик петог разреда, који је извео композиције Монтијев “Чардаш” и Песталоцијеву композицију “Чири бири би”.

 Милан Миливојевић са Ракијског на Ракијском, на почетку шездесетих. Ужичка бициклистичка легенда, који је цео живот посветио бициклизму и бициклама
Милан Миливојевић са Ракијског на Ракијском, на почетку шездесетих. Ужичка бициклистичка легенда, који је цео живот посветио бициклизму и бициклама

КУД “Алекса Дејовић” је имало два наступа, у Радничком дому у Севојни и у “Цвети Дабић”. Наступили су мешовити хор, забавни и тамбурашки оркестар. Хор је отпевао песме “Стег партије”, “Билећанка”, “Наш Први мај”, “Ој талас”. После су певали Олгица Бришевац, сестре Познановић, Милан Дрндаревић, Милорад Милосављевић и Радован Вучковић. Забавни оркестар друштва, којим је руководио Милош Броћић, свирао је музику за игру.

Бициклистички клуб “Ера” отворио је 24 априла сезону трком Ужице – Севојно. “После напорне борбе савлађивања успона Доварје, први је стигао Миломир Радивојевић, а други је био Марко Мутавџић”. Трку је пратио велики број гледалаца.

 Рокенрол узори из педесетих - Бил Хели и Комете
Рокенрол узори из педесетих – Бил Хели и Комете

Остало је записано како се 24. априла (1960), у току прославе дана Гимназије, појавио у Ужицу рокенрол и како је прихваћен од тадашњих новинара. Новинар Вести Ст. О. је поводом тога записао: “Иако је то била њихова свечаност, на коју су нас позвали да у истој заједно са њима учествујемо, она није прошла онако како је замишљена и како је требало. Зато су углавном криви домаћини – ученици и наставници Гимназије. За читаво време приредбе било је много лоших поступака и разноврсних испада, да је у целини све испало и протекло у знаку бламирања и саме свечаности и оних који су на њу били позвани. Није потребно да истичем детаље, за чудо било их је сувише и на избор, почев од гласног зевања, разних упадица и галаме, до отворених дрских подсмевања. Њихово громогласно и готово демостративно аплаудирање једном неозбиљном дечаку (Свето Вуковић певач ВИС-а “Смак света”), који, узгред буди речено, не уме ни пристојно да се понаша на сцени, а који је отпевао некакву тексашку – помодарску тралалајку (отпевао је песму с којом је започео прави успон рока “Роцк Ароунд тхе Цлоцк” састава “Билл Халеy &амп; Хис Цометс” из 1955 године), не доказује ништа друго осим то да ови необуздани младићи не владају ни мером, ни озбиљним естетским укусом.”

“Очевидно, ти младићи и девојке, који рефлектирају да већ ове, или кроз годину, две, добију диплому зрелости, како се показало, врло мало знају о прошлости свога народа и краја, и о томе како треба да се понашају. Приличан број њих заслужио је најбоље речено, да то вече због својих испада буде озбиљно повучен за уво и да се по казни премести у задњу клупу.”

 Друга варијанта
Друга варијанта “Смака света”

На фотографије с лева стоје Ђорђе Васић, Милан Ђурић, седе Мићо Ковачевић зв. “Локница” и Константин Кржелић. Ова друга варијата Смака света, после одласка Света Вуковића и браће Загорац, користила је женске пратеће гласове на наступима, али на жалост имена ове две девојчице су се изгубила у времену.

Наступ Света Вуковића и Смака Света био је те 1960 у ужичкој Гимназији је прва помена рокенрола у Ужицу. Овај ВИС сигурно је најзначајнији за почетаке рокенрола у вароши на обали Ђетиње. Тада је основна прва рок група у Ужицу – Смак Света, која је у свом репертоару имала рок стандарде. Касније свирају при Друштвеном дому на новосаграђеном тргу. Ова ужичка група је настала захваљујућин ентузијасти, тадашњем председнику омладине, Драгану Станковићу, који је био и организатор игранки, концерата и осталог у ужичкој урбаној култури младих.
У ВИС-у Смак Света наступају: Свето Вуковић вокални солиста, Ненад Загорац – бас гитара и вокал, Константин Кржелић – бубњеви, Милан Ђурић гитара и Ђорће Васић – гитара и вокал. Прве игранке свирају у холу Друштвеног дома, данас библиотека. Игранке су биле веома посећене, тако да председник Станковић одлучује да оснује још један састав и купи квалитетне иструменте, за које је расписао конкурс. Инструменте ће добити састав с Пашиновца – Метеори, постаће конкуреција Смаку света. Касније се ипак показало да су Смак света били “напреднија” рок група, Били су носиоци тадашњег модног тренда, носили су дугу косу, одела с еполетама, први су “прошетали” Ужицем “Левис” фармерке (захваљујући рођацима у иностранству).