Март 1961. године

1389

У биоскопима су играли филмови: “Сигнали над градом”, “Крвна освета”, “Ана из Бруклина”, “Генер Ровер” “Први грађанин мале вароши”, “Љубавне збрке”. У Дому: “Моби Дик”, “У сенци вешала”, “Задатак мајора Лекса”, “Звезде”, “Цеста дуга годину дана”, “Акција”, “Први дан мира”.

Премијерни плахат за филм који је сниман у Т. Ужицу "Први грађанин мале вароши"
Премијерни плахат за филм који је сниман у Т. Ужицу “Први грађанин мале вароши”

У позоришту је одржана премијера “Клопка за беспомоћног човека”. Најкомплетнију улогу у овој престави дао је Екрем Шехаић, у моментима је долазио до крајњих граница исцрпљености. Тумачеићи улогу Данијела је показао способност трансформације у тешка психичка стања… Најсимпатичнију улогу Мерлића, клошара, имао је Александар Радовановић. Даница Митровић је играла Флоренс, Миодраг Крстић је играо полицијског инспектора, опата Максимена а нешто слабију ролу је дала Даница Пејкић у улози госпођице Бертон. Општински руководиоци су одлучили да не дозволе да се угаси ужичко позориште.

У Дому су одржана и два концерта забавне музике. Програм су извели вокални солисти Радио телевизије Београд, Лола Новаковић, Павле Живојиновић и Војислав Ђорђевић са забавним ансамблом “Метроном” под управом Василија Белошевића.

Авала филм је почела снимање документарног филма о фабрици оружја који је посвећен двадесетогодишњици устанка. Филм ће говорити о фабрици, пушкарима, “најсудбоноснијим данима”.

Лола национале
Лола национале

Од 1959. до марта 1961. године у Ужицу се запослило 4769 од чега су жене једна шестина, које су углавном без квалификација. То говори колики је био притисак досељавања са села у Ужице.

Ваљаоница приложила 10 милиона динара за изградњу новог Дома здравља.

Ужичани су све више јели рибу. За непун месец трговина “Повртар” је продала око седам тона рибе, шарана и сомовине. Чак се чекало и у редовима, али није се могло набавити више рибе у рибњацима.

Изградња “Градске кафане” на Тргу била је при крају. Почело је постављане ентеријера, а стигао је и намештај. Предвиђа се да ће почети са радом у току априла.

Косјерић је добио први телевизор. Средства је обезбедило предузеће “Повлен”. Био је постављен у згради Омладинског дома.

У Учитељској школи одржана је приредба “Тражимо највеселији разред”. Предходно се из школе могла чути музика, звуци разних иструмената. Ученици су изненадили разноврсним и програмом који је био сачињен од забавних и народних песама, рецитовања и скечева. Све је то изведено у холу школе пред 500 гледалаца углавном ученика домаћина и осталих средњих школа.

Шминкање лет лампом маршаловог споменика пред отварање Трга
Шминкање лет лампом маршаловог споменика пред отварање Трга

У “Вестима” се појавио чланак: “Најпоноснији споменик у граду на Ђетињи”, у њему је између осталог је писало: “Споменик делује веома импозантно, израђен је у природној величини, а кад се излије у бронзи биће висок скоро 5 метара… Забацио је главу мало улево. Гологлав је. Валовита коса уредно зачешљана. На Титу је обичан војнички шињел. Закопчан. Леви ревер пребачен на десну страну прешао преко оковратника… На његовој униорми нема никаког чина. Он је војник, прави војник једног народа… За четири месеца град на Ђетињи ће имати један од најлепших и најпоноснијих споменика кога је наша историја запамтила. Тако ће град чије име носи примити у своје окриље великог борца, револуционара и човека”.

У ужичком Црвеном крсту се пријављују породице које би примиле децу из Конга (у Конгу је тада владала велика глад). Неки су се чак и пријављивали да приме и два конгоанска детета. У одбору рекли да се више заинтересованих лица обратило директно Централи одбору Црвеног крста.

У улици Душана Вишића је отворен “Центар за социјално медицински рад” у згради здравстене станице у “Клисури”. За управника је изабрана Милица Петронијевић.

У Железничкој улици одмицали су радови на изградњи два солитера. Солитере је градила Ваљаоница, 50 двособних станова, 8 гарсоњера. Предвиђали су да ће градња завршити до краја године и да ће се кренути са градњом још два солитера у близини Ткачнице. “ЕПС” је почео преговоре да изгради један солитер на Тргу…

Прошле 1960. године завршени су радови на великој брани и пливачким базенима нове плаже на Ђетињи, али тиме није завршена плажа. Планирано је да се изграде свлачионице, прилазни путеви, места за сунчање, WC-и, зид од Ткачнице до моста, да се уреде Јазови, да се уреди простор за некупаче од 2300 квадрата, доведе вода са водовода, подигну трибине на пливалишту и много тоја још.

Три месеца пре централне прославе “народне револуције”, почео је “добровољни” рад на уређењу улица. Иницијатор је био Текстилни завод Цвета Дабић.

"Пилот" камионске шасије
“Пилот” камионске шасије

Тих дана су виђани момци у кожним оделима са кожним капама који возе шасије камиона, то су били пробни возачи Фапа из Прибоја, популарно звани “пилоти”. Фабрика моторних возила Фап је тада посветила пажњу квалитету, ниједно возило није могло напустити фабрички круг док се детаљно не испита под најтежим условима. “Пилоти” су искусни возачи и добри механичари. Било их је неколико десетина, а задатак им је да под најтежим условима испитају возило. Седишта возача су била уграђена на шасију која нема кабину, тако да је возач изложен разним временским непогодама. Зими им је било најтеже, нарочито док су прелазили преко Златибора и Шаргана.

Поводом осмог марта у Дому је одржана приредба. Гостовали су чланови београдске опере, балет и драма.

Инжењер Јурај Дризо, директор грађевинског предузећа Златибор, изабран је за представника предузећа скупштине Савезне грађевинске коморе.

Ауто-транспортно предузеће “Ласта” набавило је 5 аутобуса Фап који располажу са 40 седишта и саобраћао на релацији Т. Ужице – Ниш, Т. Ужице – Будва. Набављен је и један локални са 60 седишта који је саобраћао на релацији Ужице – Севојно – Пожега.

Комунално предузеће је овог марта почело са уређењем зелених површина Малога парка. Повадили су неколико већих јела и посадили украсно шибље.

У Ужицу се омладина забављала тада на корзоу који су звали штрафта и у школским салама и учионицама, где су одржаване игранке у суморној атмосфери. Сале су и за време игранки биле исте као када се у њима одржавали часове.

Пред малобројним члановима и посетиоцима КК Слобода председник клуба Најдан Јовановић је поднео извештај о раду у претходној години. Фудбалски клуб Слобода је играла нерешено са Фапом из Прибоја 2:2.

У Учитељској школи је одржано такмичење у стоном тенису. Такмичење је организовао професор физичког Влајко Ковачевић. Такмичење је одржано по куп систему, свако је играо са сваким. Победио је Миодраг Неговановић, други је био Љубиша Симић, а трећи је био Церовић.

У Основној школи „Душан Јерковић“ је основана пионирска задруга произвођачког смера. На тај начин су желели да обједине рад неких секција. Ученици 2. и 3. разреда су скупљали сировине за индустрију, крпице и хартија. Трећи и 4. разред се бавио гајењем цвећа. Петаци су израђивали разне предмете. Ученици шестог разреда су обрађивати земљу ученици 7. разреда су радили керамику. Осмаци су радили у погонима неких предузећа у којима је био укључен и сервис за поправку кућних инсталација, сем овога бавиће се и фотографијом. Ђоко Керковић, директор Основне школе “Душан Јерковић”, је органзовао семинар за ученике учитељске школе на коме ће научити како да будући учитељи самостално воде администрацију своје будуће школе.

“Вести” су поскупиле са 10 на 20 динара, мада је стварна производња једних новина била од 39 до 46 динара.

Завршено је такмичење тражимо највеселији разред. Пред 500 средњошколаца, гледалаца, у сали Гимназије жири од наставника је одабрао најуспелије тачке. Цео програм је снимљен на магнетофонску траку и послат Радио Београду са пријавом учешћа оквиру такмичења “Тражимо највеселију школу“.

Усељена је нова зграда Комуналне банке, која је подигнута на месту куће Гаврила Поповића. Предвиђено је да у банци радити 80 службеника у тада најмодернијим канцеларијама, шалтер салом у приземљу. У склопу зграде изграђено је и десет двособних и трособних станова и једном гарсоњером.

У општини су одлучили да неке улице промене имена: Уремовачки поток је “7 Јули”, крак улице “Хаџи Милентијеве” од куће Љубише Чолића до Милана Чворовића носила би назив “Војка Поповића”, Дринска је добила назив “Милоша Марковића”. Насеље бесправне градње звано “Гуштерај”, звало би се “Горња Лазовина”. Крак Неранџине улице, који води од Слануше до Ракијске пијаце, паралелно са улицом Војводе Димитра, назван је именом Влада Росића. Улица која се до тада звала “Бело Гробље” и насеље на “Ибишевом гувну” названо је “Ибишево гувно”. Улица која пролази од зграде број 17 у Царинској улици названа је Раде Токић. Улица која полази од броја 23 према периферији носиће назив Каранска. Дискутовали су и о имену новосаграђеног Трга, па је предложено да се зове Трг устанка 1941. или Трг партизана.

Између Хотела “Париз” и продавнице “Тара” постављен је још један киоск за продају лутрије.

Повећане су цене у ресторанима специјалитета са роштиља. Једино је ресторан Шумадија (Труман), задржао старе цене из 1960. године.

Кућа попа Гаврила Поповића на чијем месту је направљена Комунална банка (Војвођанска)
Кућа попа Гаврила Поповића на чијем месту је направљена Комунална банка (Војвођанска)

Изабрана је нова управа у шаховском клубу “Слобода”. За председника је изабран Десимир Петронијевић, за секретара Братислав Видисављевић. У просторијама шах клуба одржан је брзопотезни турнир. Учествовало је 13 играча. Очекивана је победа Вове Прохорова, неочекиван успех Заића који је поделио са Прохорвом прво и друго место је све изненадио. И. Милутиновић је освојио треће место.

Окружни суд у Ужицу је осудио Милоша Ђокића, службеника Народног одбора општине Кремна, на годину дана затвора. Он је пијан на прослави 29. новебра малтретирао све у кафани. Милиционер је покушао да га одстрани. Покушао да се физички обрачуна са милиционаром, због чега је и кажњен.

У посластичарници “Здрављак”, која се налази у доњем делу чаршије, близу Основне школе „Андрија Ђуровић“, посетиоци су се жалили да нема довољан број тацни, па им је продавачица наручене колаче давала на папиру за паковање.

Слобода је победила на Градском стадиону екипу Шумадије из Аранђеловца са 4:0. Голове су дали Пејић 1 гол и Гардић три гола.

У “Вестима” се појавио оглас: Продајем три куће са бунаром и канализацијом у Титовом Ужицу. Вишеградска 6. Може и свака појединачно. Обратити се власнику Љубиши Савићу, пекару Маршала Тита 71. Титово Ужице.