Први председник општине кога су Ужичани непосредно бирали био је социиолог Мирослав Мартић 1997. године. По закону о територијалној организацији Републике Србије, Ужице је стекло правни статус града. Од избора 2008, градоначелника бирају одборници Скупштине града. Први градоначелник Ужица је био Јован Марковић.
Рођен је 1972. године у Ужицу. Дипломирао је 1996. на Филозофском факултету у Нишу и стекао звање дипломираног педагога за физичку културу. Магистрирао је 2011. године на Учитељском факултету у Ужицу и стекао академски назив магистар дидактичко-методичких наука.
Члан је Демократске странке од 2000. године. Био је на челу ужичког одбора од 2006. и био је члан Главног одбора. На изборној Скупштини ДС, новембра 2012, изабран је за потпредседника. На страначким изборима 2016. изабран је за потпредседника. Радио је као професор физичке културе у основној и средњој школи у граду. Од 2001. до 2008. године био је директор градске установе Дечји вртић у Ужицу. За градоначелника Ужица изабран је 2008. године. На исту позицију именован је и после избора 2012, али је већ средином октобра, услед промена локалне власти, смењен са тог места. На изборима 2014. године изабран је за Народног посланика у Народној скупштини. На изборима 2016. није изборио нови посланички мандат.
Када је дошао на чело Ужица, града који су инвеститори годинама заобилазили, Јован Марковић је оптимистично поручио да ће веома брзо стићи први улагачи, а да ће град доживети напредак. Рекао је: “Имамо велику шансу за убрзани економски развој, то ћемо искористити…Ужице ће бити лидер у региону”. Али ни те, ни наредне године нико од инвеститора није уложио новац у покретање посла у Ужицу. Градске власти су тада отварањем Слободне трговинске зоне и повластицама у њој, покушали да привуку оне који би могли да инвестирају у тај регион, али ни то није помогло. Причало се о Италијанима који би производили обућу и одећу, Русима који ће рециклирати гуму, неколико компанија које би улагале у развој туризма на Златибору, али ниједна од најава градоначелника, осим норвешког погона за прераду рибе, није остварена у та обећања може се придодати и фабрика отпадне воде.
Од 2. септембра 2018, Јован Марковић је активан у Савезу за Србију, опозиционој политичкој коалицији за коју је дао инцијативу Драган Ђилас. Званично у савезу је десет странака и покрета који су учествовали у оснивању: Демократска странка, Заједно за Србију, Здрава Србија, Левица Србије, Народна странка, Српски покрет Двери, Покрет за преокрет, Покрет Отаџбина, Удружени Синдикат Србије Слога и неформална група грађана блиска иницијатору окупљања, Драгану Ђиласу. Накнадно се СЗС-у придружило и више странака и група грађана.