Како су осликавани први ужички мурали?

2209

Први ужички мурал исликан је 1987. године на Тргу Светог Саве, на кући Милоша Трифуновића, под насловом “Кит који је прогутао свет” или “Проток времена” аутора Драгољуб Каплановића, Наташе Љубичић и Љубише Димитријевића. Ужичани су са чудом загледали свој први мурал, пун ситних лепих детаља, али су се брзо навикли и њиме се поносили. Мурал је најавио једно нови однос градских уметника према свом граду. Године 2007. први ужички мурал је обновљен.

Кит који је прогутао свет у Ужицу
Кит који је прогутао свет у Ужицу

Године 1994, Дирекција за изградњу Ужица преставља програм “Ужице град мурала”, који су радили са Удружењем ликовних уметника Ужица и Градском галеријом. Програм су осмислили арх. Љиљана Глишић Јевђовић и академски сликар Бранка Новаковић. У програму “Ужице град мурала” осликано је 8 површина на зградама:
– у улици Петра Ћеловића, на згради апотеке мурал је осликао Радомир Верговић, 1994. године,
– исте године Младен Јевђовић осликава мурал на зиду техничке школе “Радоје Љубичић” и на Слануши
– у улици Петра Ћеловића 1995. године осликао је мурал Драган Димић
– у улици “Липа” исте године осликао је мурал Душан Старчевић
– у Сланушкој улици, на “Стрељани“, те 1995, осликао је мурал Младен Јевђовић
– следеће године 1996, на фасади Ужичке банке на Тргу Светог Саве Владан Терзић
– исте године у улици Димитрија Туцовића још један мурал осликава Младен Јевђовић

Тако да је највише “академских мурала” у Ужицу осликао Младен Јевђовић.

Радови су прикупљани на јавном конкурсу, бирао их је стручни жири еминентних српских сликара и историчара уметности.

Последњи “академски мурал” осликао је 2007. године, на згради Учитељског факултета у улици Николе Пашића, академски сликар Александар Димитријевић, у оквиру пројекта “Покрени град”.

Кит који је прогутао свет у Ужицу
Кит који је прогутао свет у Ужицу

Мурали – графити аматера урађени током последњих десетак година рађени су кроз пројекте удружења грађана, у сардњи са некадашњом Дирекцијом за изградњу, на више места у граду – на зиду између народног позоришта и народне библиотеке, на зиду баште ГКЦ према Градској Галерији, на потпорном зиду паркинг простора, који је на Тргу на месту срушене поште, на зиду поред улаза у Техничку школу “Радоје Љубичић”. Ови мурали без ситних детаља одишу аматеризмом и немају неку уметнички вредност. Неки су више наружили зидове него су их украсили.

Удружење грађана “Опека” је основано априла 2015. године са циљем да допринесе развоју културе, уметности, спорта, екологије и заштите животне средине у Ужицу.

Године 2016. је најавило да намерава да реафирмише идеју „Ужице – град мурала“. Најавили су и дугорочне планове, међу којима је и израда онлајн информативне мапе мурала, који ће треба да обогатити туристички садржај Ужица. Планирали су да све мурале обележе таблама са потписом уметника, датумом настанка, описом теме и именом спонзора. Тада су из “Опеке” изјавили: “Сматрамо да имамо шансу да постанемо world-wide, јер смо већ ступили у контакт са неким светским муралистима, а истовремено промовишемо и потенцирамо домаћу и локалну сцену. Тиме желимо да афирмишемо младе ауторе којих има пуно у Ужицу, захваљујући Уметничкој школи, али и студенте уметничких факултета…”