Врхунски обућари старога Ужица

1591

Обућари су се појавили у другој половини 19. века. Њихов занат је доживео процват у првој половини 20.века. До тада, ужичке потребе за обућом су подмиривали папучари и чизмари. У то време су папуче и чизме били основни тип обуће који се носио у вароши. Обућарски еснаф у Ужицу је основан 1852. године, мада у попису заната из 1866. нема обућара, већ су уписани чизмари, којих је тада било 30.

Обућарска радња Момчила Недића
Обућарска радња Момчила Недића

Између два рата Ужице је био град са много сарачких и опанчарских радњи, али је Трговачка занатска школа образовала обућаре. Неколико Ужичана се озбиљно бавило обућарским занатом. Производили су ципеле високе моде, тражене широм земље.Чувени су били Вук Остојић, Милан и Павле Милорадовић, а после рата, све до друге десеније 21. века и производња женске обуће Симеуновић.

Обућар Вук М. Остојић
Обућар Вук М. Остојић

На овој фотографији види се обућарска радња Момчила Недовића “Љигета”, на главној улици (до некадашње посластичарнице ” Зора”.) У излогу се виде ципеле високог сјаја. Испред радње газда са рукама у џеповима са двојицом мајстора и шегртима. На другој фотографији је Вук М. Остојић, обућар, школовао се у Бечу. Израђивао је дечију, женску и мушку обућу по најновијој Европској моди.