“Довољно ми је да купим фртаљ хлеба, одем на Пршутијаду стопом и дубоко дишем онај зачињени ваздух мирисима сувог меса, загризем хлеб и опет пуним плућима удахнем па хлеб, и ја сит.” Милун, штедљиви Ерцов.
Мачкат се налази на идеалној надморској висини за сушење пршуте на 700 метара, на подручју где се “руже ветрова” мешају, медитеранска и континентална клима. Зато се већ 18 година, од 2001, баш у Мачкату организује пршутијада, сајам сухомеснатих производа.
Ужичка пршута је специјалитет краја, сушено говеђе, свињско или овчије месо. У ужичком крају најчешће се припрема говеђа пршута. Начин припреме није мењан стотинама година. Важно је добро месо усолити, затим је потребно да добро одлежи у саламури и на крају потребна је искуство да се пршута квалитетно осуши у сушари. Та добра ужичка пршута је била основни разлог да се организује сајам сухомеснатих производа у златиборском селу Мачкат. Ту у Мачкату је и највећи прозвођач пршуте у ужичком крају, на далеко познато предузеће “Златиборац”.
Записано је да се пршута производила у Окружју рујанском још у средњем веку и продвала на далматинским и другим пијацама. Сама реч пршута је италијанског порекла. Први дућан ужичког сувог меса и сланине отворио је у Београду Добросав Атанацковић, Малишин брат, 1892, а нешто касније Нићифор Милановић. После њих је отворено још петнаестак радњи.
Највећи промет пршуте у време старога Ужица имали су Богдан Златић и Здравко Антонић, који су годишње продавали и до 50.000 кг сувог меса. Ужички трговци су осим Београда, ужичком пршутом снадбевали Шабац, Ниш, Скопље, Нови Сад, Земун, Панчево.
“Пршутијада” у златиборском селу Мачкату представља најбоље произвођаче из ужичке и чајетинске општине. Због њихових производа: говеђе и свињске пршуте, стеље, сланине, кобасица и сл, окупи се и до 15.000 посетилаца из земље и иностранства. Сајам је такмичарски, на њему се бирају понајбољи, може се рећи српски сухомеснати производи, као и њихови произвођачи. Током ових 18 година од како траје “Пршутијада” могу се сем “Златиборца” издвојити стални учесници, а и добитници на последњој јубиларној пунолетној 18 Пршутијади: Најквалитетнију говеђу пршуту изложио је Александар Радојичић, прву награду за ужичку кобасицу добио је Александар Челиковић, Марко Стојановић ће 18. “Пршутијаду” памтити по златној медаљи за сланину, а Никола Брковић за стељу.