Археолог који је разоткрио тајне Старога града

1897

„Поново се ради уређење Старог града, 70-тих година су овде обављени конзерваторски и археолошки радови, а од тада је та рушевина остала доста запуштена и сад смо у прилици да ужички град поново ревитализујемо и да га вратимо грађанима Ужица“. – Др. Марко Поповић.

Др Марко Поповић на Старом граду под притиском заинтересованих медија
Др Марко Поповић на Старом граду под притиском заинтересованих медија

Стручни косултант на пројекту конзервације и реконструкције ужичког Старог града тврђаве и највећи ауторитет у познавању фортификација у Србији, археолог др Марко Поповић је 1995. године објавио књигу “Ужички град”, у којој је разоткрио многе вековне тајне ове ужичке знаменитости. Рођен у Ужицу 1944. године, одрастао је и школовао се у Београду, где је на филозофском факултету, Одељење за археологију, магистрирао 1972. год, а 1982. одбранио докторску дисертацију са темом “Настанак и развој фортификације Београдске тврђаве”. Радио је на проучавању средновековних градова, а посебно развоја војне архитектуре у Сибиру и земљама византијског света. Руководио је истраживања тврђава у Смедереву, Београду и Расу, као и археолошким ископавањима на више значајних локалитета као што су Браничево, Студеница, Врсеница и др. Бави се и проблематиком заштите споменика културе.

Оригиналан Каницов цртеж ужичког града из 1862. год.
Оригиналан Каницов цртеж ужичког града из 1862. год.

Резултате својих истраживања износио је на више међународних скупова у Југославији и иностранству, а 1993. као гостујући професор одржао је циклус предавања на СНРС у Паризу. После 2000. руководи радовима на заштити споменичког наслеђа и реконструкције ентеријере здања Савезне скупштине.

Научни је сарадник Археолошког института у Београду и руководилац научно истраживачког пројекта за Београдску тврђаву. Аутор је преко 200 научних студија,
прилога и чланака. За нас Ужичане најважнија је његова монографија о ужичкој тврђави, која је озбиљан научни рад са којим је попунио празнину у стручној литератури, али и у сазнању радозналих Ужичана о доминатном “Старом граду”.