Спомен пирамида на Кадињачи налази се на брду Кадињача, истоименом селу, на четрнаестом километру магистралног пута Ужице – Бајна Башта, северозападно од Ужица.
Посвећена је борби на Кадињачи, вођеној 29. новембра 1941. Посмртни остаци бораца сахрањени су у заједничкој гробници поред сеоског гробља, а затим пренети у спомен – костурницу на највишој коти брда Кадињача , која износи 808 м, изнад чега је подигнут споменик у облику пирамиде од камених блокова, према нацрту београдског вајара Стевана Живановића. Споменик је израдио каменорезац Благоје Вуковић из околине Ужица.
Стеван Живановић изабрао је да постави пирамиду уместо обелиска. На спомен пирамиди уклесани су стихови из поеме ,,Кадињача“ ужичког песника Славка Вукосављевића. На годишњицу битке, 1952. године, Радивоје Јовановић Брадоња, борац са Кадињаче, открио је споменик у част борцима Радничког батаљона, који су погинули штитећи одступницу Врховном штабу НОПОЈ, партизанским одредима и болници.
Прва офанзива, коју је представљала борба на Кадињачи, постала је заједно са Ужичком републиком симбол антифашистичког отпора. Приликом откривања споменика, председник ФНРЈ, Јосип Броз Тито, одликовао је Раднички батаљон Орденом заслуга за народ. Подвиг и жртва младих људи, којих није било више од две стотине, као и њихова жеља да се боре за отаџбину уздигнути су на ниво мита.
Премијерно из колекције Удружења грађана Ужичанствено: Завршетак радова на спомен обележју на Кадињачи 1952. Човек са вилама у првом плану је Богосав Кадић, отац Милоша Кадића донатора фотографије.