Манифестације Соколског друштва

1564

Па да наставим о Соколани, уз велику помоћ рада који је тада млађани Александар Савић написао 2008. год.

Зграде "Соколане" и терен испред током слетске манифестације
Зграде “Соколане” и терен испред током слетске манифестације

Од 1935. године до престанка рада 1941, Ужички соколи су организовали мноштво спорских и културних скупова у Соколани и на терену испред, као и по Ужицу доста манифестација и свечаности. На први дан Ускрса у згради Соколане одржана је представа “Ожалошћена породица”, што је уједно било прво извођење овог комада у Ужицу. После представе организована је и игранка. Из сарадње са IV Пешадијским пуком “Стеван Немања”, велики концерт одржан је 17. новембра 1935. године у сали Соколског дома. На репертоару је била класична музика, Росинијева ‘Семирамида’, Пахоров ‘Словенски свет’, “Хор калуђера” од Вагнера итд. Популарности класичне музике међу омладином допринео је први концерт младих љубитеља класичне музике одржан у Соколском дому 11. октобра 1936. године, под управом наставника музике Аспаруха Николића.

Зграде "Соколане" и терен испред током слетске манифестације
Tерен током слетске манифестације

Исте године организовано је благодарење у Саборној цркви, уз присуство цивилних и војних власти и представника ужичких удружења. Поподне је одржана свечана седница у Соколани, а увече је организован војни дефиле и бакљада праћена војном музиком. Организована су и два курса ове 1936: течај за начелнике и начелнице 7–12. октобра и технички течај 1–20. новембра. Као и претходне године, Соколско друштво је за Ускрс 1936. године приредило академију уз присуство мешовитог хора певачког друштва “Златиборска вила”, чији је истакнути члан био Ђорђе Драшкић. Приредили су и концерт у Соколани и 13. децембра исте године, што сведочи о сарадњи “Златиборске виле” и “Сокола”.

Зграде "Соколане" и терен испред током слетске манифестације
Tерен током слетске манифестације

Ужички соколи организовали су слет 17. маја, на коме су учествовале све категорије чланства, али и представници сеоских чета и војске. Улазнице за ову манифестацију износиле су 5 за седишта, односно 2 динара за стајање. Међу најистакнутијим приредбама у овој години било је обележавање тзв. „Петрове петолетке“, односно радног обележавања рођендана престолонаследника Петра. Савез сокола краљевине Југославије прописивао је које акције Соколска друштва треба да се реализују сваке године до пунолетства будућег краља Петра. Програм петолетке требало је да се заврши 6. септембра 1941. године, на осамнаести рођендан Петра II, али до тада је Соколска организација на простору Југославије престала да постоји.

Публика на слету, обојио Зоран Домановић
Публика на слету, обојио Зоран Домановић

Последња предратна манифестација код “Соколане” догодила се 27 марта 1941. године. Ужичани су се окупили испред Команде војног округа, ту крај Саборне цркве. Црква је била препуна, дим и пламен над неколико стотина свећа, узбуђено се чита краљева прокламација… Највише Ужичана се окупило са заставама и краљевским портретима на платоу испред “Соколане”, са чијег балкона ватрено говоре: адвокат Ђорђе Драшкић и Милија Јовичић и професори Драгутин Прљевић, Благоје Живковић и Стево Павловић.

Колаж фотографија, говори Ђорђе Драшкић и остале фотографије на којој се види и последња предратна манифестација на платоу Соколане 27. марта 1941.
Колаж фотографија, говори Ђорђе Драшкић и остале фотографије на којој се види и последња предратна манифестација на платоу Соколане 27. марта 1941.