Посебан тунел са српским граничарем на прузи којим се улази у ужички крај

2103
Портал на тунелу бр. 53 након рушења споменика српском граничару од стране усташа
Портал на тунелу бр. 53 након рушења споменика српском граничару од стране усташа

Многи су видели посебан тунел број 53 на прузи Ужице – Вишеград, близу Вардишта, али о њему, сем да је то споменик српском војнику, слабо шта знају. То је гранични тунел између Србије и Босне, којим се улази у ужички крај. Тунел јесте познат по споменику српском војнику, али тај војник је граничар, налази на улазном порталу тунела, из правца Вардишта.

Споменик након реконструкције споменика Српском граничару, породица железничара на улазном портали тунела број 53
Споменик након реконструкције споменика Српском граничару, породица железничара на улазном портали тунела број 53

Непознати вајар исклесао је српског војника – граничара, у униформи старе српске војске, висине преко два метра. Овај споменик су усташе 1941. године срушиле, да би га српски железничари обновили у пролеће 1964. године, 19 година после рата. Захваљујући сачуваним детаљима, београдски вајар Стојадин Цветковић рестаурирао је фигуру граничара. На свечаности поновног постављања споменика на тунелу број 53 говорио је директор Железницког музеја у Београду Бранко Медић. Између осталог је рекао: „Према потезу ноге и руке, више је него јасно да је скица за израду споменика војнику граничару урађена још за време док је на просторима Босне и Херцеговине владала Аустроугарска монархија. Десном ногом показује на Аустроугарску царевину, а левом руком на граничну линију са Србијом“.

Споменик српском граничару данас је поново актуелан
Споменик српском граничару данас је поново актуелан

Током Титове Југославије на неки начин, била је то „промашена идеја и уметничка фикција“ вајара, да би почетком 1996. године, коначним распадом Југославије и успостављањем нових држава, његова улога, а посебно ти видљиви потези постали стварност. Поготово након обнове туристичке уске пруге, популарне „шарганске осмице“.

На слици је приказан улазни портал тунела број 53, без споменика, види се да је било угравирано и име Краља Александра, које је такоће оштећено. То није обнављано, уместо те реконструкције на изаску из тунела бр 53 урађен је масивни срп и чекић. Ипак, портал је успешно преживео два рата, три државе и три друштвена система, остајући на врху граничног тунела.

Траса пруге Вишеград - Ужице са издвојеном јединственом Шарганском осмицом
Траса пруге Вишеград – Ужице са издвојеном јединственом Шарганском осмицом

Продужењем пруге од Мокре Горе према Вишеграду, данас кроз овај тунел пролази пруга. Испред улаза тунела направљено је мало стајаилиште како би путници из воза могли да изађу и виде овај споменик. Нажалост, име краља Александра није обновљено.